USB HID, Delphi

Bu uygulamada USB HID cihazların bilgisayar ile haberleşmesini sağlamak için kullanılabilecek örnek bir delphi programından bahsedilecektir.

STM32 miniDev uygulamalarında, STM32 miniDev’in HID olarak çalışması sağlanmış ve Keil’in hazırladığı HID_Client.exe test amaçlı kullanılmıştır. Keil, C++ kullanılarak yazılmış bu programın kaynak kodlarını da vermektedir. İnternette arama yapıldığında farklı yazılım dillerinde yapılmış benzer çalışmalar bulunabilir. Bunlardan biri de JEDI Component kullanılarak gerçekleştirilmiş Delphi’de yazılmış programlardır.

HIDKomponente.zip içerisinde JEDI component’i ve bu component kullanılarak yapılmış örnekler bulunur. Component’i Delphi’de kullanmak için öncelikle install etmek gerekir. Install işleminden sonra Project JEDI ismiyle, component bölümünün sonunda yer alır. Bu component ile HID cihazların, bilgisayara bağlanma ve çıkarılma, hata gibi durumları takip edilebildiği gibi data gönderme/alma işlemleri de gerçekleştirilebilir.

HIDKomponente klasöründe \DEMOS\Delphi\ içerisinde JEDI kullanılarak yapılmış bazı uygulamalar bulunmaktadır. Bunlardan ReadWriteDemo çalıştırıldığında bilgisayara bağlı HID cihazlar görülebilir ve data gönderme/alma işlemleri yapılabilir.

Programın STM32 miniDev ile çalışma anına ilişkin ekran görüntüsü aşağıda görülmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>