Tweet to Display

Sosyal medyanın popüler araçlarından biri olan twitter üzerine eğlenceli bir proje.

Bu projede twitter hesabınıza gelen mesajlar otomatik olarak bir display’de gösterilecektir. Projeye ait blok diagram aşağıdadır.

İnternet bağlantısı olan bir bilgisayarda çalışmakta olan ET TwitterReader programı hesabınıza gelen tweet’leri RS232 portundan STM32 miniDev‘e iletir (STM32 miniDev’de RS232 arayüzü olmadığından RS232 <> UART sinyal dönüştürme işlemi UART to RS232 Breakout tarafından yapılır.). STM32 miniDev, gelen tweet’i ve göndericisini display’de gösterir. Display olarak 3 adet LED Display miniDev kullanılmıştır.

ET TwitterReader programı, TTwitter component kullanılarak Delphi’de yazılmış bir demo programın küçük değişikliklerle kendi projeme adapte edilmiş halidir. TTwitter component’i Simon J Stuart tarafından geliştirilmiştir. Facebook gibi twitter da yazılım geliştiriciler için gerekli bilgileri sunmaktadır. TTwitter component’i twitter tarafından sağlanan bu bilgileri kullanarak program geliştirmeye imkan tanır.

Program, login olduktan sonra 15 saniye aralıklarla hesabınıza yeni mesaj gelip gelmediğini kontrol eder (Twitter litaratüründe @Bahsedenler veya mentions). Yeni bir mesaj geldiyse RS232 üzerinden mesajı ve göndericisini ASCII formatında gönderir (Bunun için kullanılacak RS232 portu ve hızı seçilerek, port açılmalıdır). STM32 miniDev aldığı bu bilgileri LED Display miniDev’de kayan yazı şeklinde gösterir. Yeni bir mesaj gelene kadar bu mesaj gösterilmeye devam eder.

Programda, hesabınıza gelen tweet’leri takip ederek display’de göstermek için @Bahsedenler bölümü seçilmiştir. Anasayfanızdaki durumu display’de göstermek için Zaman Akışı/Home bölümüyle ilgili çalışma yapmak gerekir. Programın ekran görüntüsü aşağıdadır.

“TWEET TO DISPLAY PROJESI TEST MESAJI” içerikli bir tweet elektrotasarim kullanıcısından tdisplay kullanıcısına gönderilmiştir. Daha sonra ET Twitter Reader programı bu tweet’in gerekli bölümlerini düzenleyip seri port üzerinden göndermektedir. Bu işlemler sonucunda display’de videodaki gibi bir görüntü oluşur:

3 thoughts on “Tweet to Display

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>